1. Tartsd be a folyadékszabályt
Szerintem a vízcsapból is ez folyik 2011 óta, mégis gyakran olvasni utazós fórumokon, hogy panaszkodik valaki, mert elvették az üveg ásványvizet tőle, ne adj' isten a méregdrága parfümtől kellett búcsút mondania... Persze mindig vannak, akik először utaznak és nem hallottak még róla. Szóval nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a légitársaságok nagyon szigorúan szabályozzák a fedélzetre felvihető folyadékok mennyiségét.
A szabály: Folyadékokat, vagyis üdítőt, alkoholt, kozmetikumot maximum 100 ml-es kiszerelésben vihetsz fel magaddal a repülőre. Méghozzá egy átlátszó és visszazárható műanyag tasakban, melynek az űrtartalma 1 liter lehet. Egyes légitársaságoknál a 20x20 cm-es méretet is megszabják. Minden utas egyetlen ilyen zacskót vihet magával a kézipoggyászban, amit a biztonsági ellenőrzéskor be kell mutatni.
Természetesen vannak kivételek és az sem mindig egyértelmű, hogy mi számít folyadéknak. Erről bővebben írtam már korábban a fedélzeti flakonok kapcsán.
Ez az egyik legfontosabb dolog a pakoláskor. Ha ezt elrontod, a biztonsági ellenőrzéskor kezdődnek a bonyodalmak.
2. Nézz utána a többi tiltott dolognak
Ez változhat légitársaságonként és országonként is, ezért érdemes mindig az aktuális információknak utánanézni indulás előtt.
Általános szabály, hogy a fedélzetre tilos felvinni gyúlékony eszközöket, fegyvereket és olyan tárgyakat, amit fegyverként lehet használni pl. baseballütő, éles tárgyakat (kést, borotvát).
Azt szokták tanácsolni, hogy körömvágó ollót se vigyél magaddal, ugyanakkor a legtöbb ország a 6 cm-nél kisebb pengéjű ollót engedi. A körömvágó csipesz és az eldobható borotva azonban átcsúszik a rostán.
3. Ne pakolj be túl sok holmit
Nem csak a feladott poggyászra vonatkozik súlykeret. Sok légitársaság a kézipoggyász mérete mellett annak súlyát is ellenőrzi. A megengedett súly 6-12 kg között változik légitársaságonként. Érdemes beszerezni egy poggyászmérleget és biztosra menni. Lehet, hogy már ezt is hallottad tőlem.
4. Tegyél bőröndcímkét a kézipoggyászra is
Hallottál te is biztos olyan városi legendákat, hogy nem engedték fel valakinek a kézipoggyászát a repülőre annak ellenére, hogy elvileg minden rendben volt vele. Sajnos előfordulnak olyan esetek, amikor a tervezettnél kisebb gép indul vagy a gép túlságosan tele van. Ilyenkor bizony nem engednek fel minden kézipoggyászt a fedélzetre.
Azt tanácsolom, készülj fel a legrosszabbra. Mindent, amire szükséged lehet az úton, az útleveledet, könyvedet, gyógyszeredet stb. készítsd úgy össze, hogy egyetlen mozdulattal kivehesd és magaddal vihesd. És ugye máris van értelme a bőröndcímkének is. ;-)
5. Ne felejts el előre fizetni a kézipoggyászért
A fapadosok a feladott poggyász mellett újabban a kézipoggyászért is megsarcolják az utasokat. Ha nem fizettél érte foglaláskor, akkor is fizesd ki előre indulás előtt online. Így úszod meg ezt legolcsóbban. A reptéren ez jóval többe kerülne.
A sort lehetne még folytatni. Te mivel egészítenéd ki?