Persze, könnyű feltenni a fejhallgatót, és minden gyereknek saját képernyőt adni, hogy azt nézzen, amit akar. Vajon ez kihívást jelent majd a kritikai gondolkodásra, javítja az olvasási készséget, fejleszti a matematikai készségeket és vajon erősíti a családi köteléket?
Mi lenne, ha a kütyüzés helyett inkább a képernyőmentes, régimódi, útravaló játékok gazdag arzenálját vinnéd magaddal a gyerekeknek? És mi van, ha ezek olyan autós játékok, amelyeket a szülők is szeretni fognak?
Íme egy kihívás nektek! Egy autóút mindenféle kütyü nélkül (na jó, a GPS kivétel). Helyette próbáljatok ki néhányat ezek közül az autós játékok közül. Kezdjétek egy rövidebb, egy órás autóúttal, ha nagyon tartasz tőle, hogy katasztrófába fullad a kísérlet. Ha sikerül, ünnepeljétek meg egy hatalmas tál fagyival!
Az alábbiakban két kategóriába sorolom az autóban játszható játékokat: gondolkodtató játékok, amelyekhez csak te és az agyad kell, és kézzelfogható játékok, azoknak a gyerekeknek, akik szeretnek valamit csinálni a kezükkel.
Szóban játszható játékok utazáshoz
Ezek a szóban játszható játékok ősrégiek és tényleg nem kell hozzájuk semmilyen kellék. Ha olvastad a 15 várakozós játékot tartalmazó listát, akkor lesz néhány ismerős dolog.
1. Összeadós játék
Ezt a fejben számolás gyakorlására találtuk ki. Lilivel oviba menet reggelente is ezt kellett játszani. Számomra érthetetlen módon a gyerekeim lázba jönnek a számoktól.
Az első személy mond egy számot. A második személy mond egy másik számot, és összeadja őket, és kimondja az összeget. A következő személy mond egy harmadik számot, hozzáadja a második személy által kimondott összeghez, és kimondja ezek összegét! Folytassátok, ameddig csak akarjátok. Előre döntsétek el, hogy a játékot egy- vagy kétjegyű számokra korlátozzátok.
2. Barkochba
Ezt nem kell bemutatni senkinek, örök klasszikus. A cél, hogy kitaláljuk mire gondol a másik. A legjobb benne, hogy ketten és többen is játszhatjátok. Kezdés előtt mindenképp beszéljétek meg a témaköröket, amire lehet gondolni.
3. Fekete-fehér-igen-nem
Míg a barkochba lényege, hogy a feltett kérdésekre csak igennel és nemmel lehet válaszolni, addig ebben a játékban ezek a szavak tiltólistán vannak a fekete és fehér színnel együtt. Ebbe a játékba is beszállhat az egész család. Remek szókincsfejlesztő és jól be lehet gyakorolni, hogyan kell körbeírni dolgokat. Aki kimondja a tiltott szavak egyikét, kiesik a játékból. Beugratós kérdésekkel nehezíthetitek a játékot.
4. Asszociációs játék
Nekem ez az egyik kedvencem (sokkal jobban szeretem, mint a fejben számolósat.) Az egyik személy kimond egy szót, a következő személy pedig kimondja az első szót, ami erről az eszébe jut. Ez addig megy oda-vissza, amíg ki nem fogytok az újabb és újabb ötletekből. Jót lehet szórakozni azon, honnan hova jutottatok el.
5. Két igazság és egy hazugság.
Mindenki mond három állítást. Kettő igaz, egy pedig nem. A családtagok megpróbálják kitalálni, melyik a hazugság. Azért szeretem ezt a játékot, mert mindig kiderül, hogy nem is olyan könnyű füllenteni. Másrészt segít jobban megismerni egymást.
6. Igaz vagy hamis
Ezt a játékot kisebbekkel jó játszani. Te elkezdesz sorolni különböző állításokat. Például a kutya nyávog. A cukor édes. Ha a gyerekeknek az a feladtuk, hogy észrevegyék, ha valamelyik mondatban valami furcsaság van és ilyenkor mondjuk tapsoljanak. Aki először tapsol, az kap pontot.
7. Szólánc
Ezt is lehet már 4-5 éves kortól játszani. A lényege, hogy valaki mond egy szót, és a következő játékosnak az elhangzott szó utolsó betűjével kell kezdenie a következő szót. Természetesen minden szó egyszer fordulhat elő.
Dobozos úti játékok
Mindenképpen kell, hogy legyen utazós játék kéznél az autóban, akár egyedül játszható, akár többjátékos társas. Itt is van egy lista az utazós játékokról, de alább további kedvenc utazós játékokat is összegyűjtöttem. Természetesen valamennyit a Minett kínálatából válogattam össze.
1. Úti bingó
A Mágneses Utazó bingó egy könnyed, egyszerű szabályú, akár utazás közben is játszható társasjáték, amit 2 fő játszhat, nagyjából 20-30 percben, akár már 3 éves kortól. Egyedül is játszható.
Figyeljétek meg az utat, amerre jártok és ha láttok valamit, ami a táblán is szerepel, takarjátok le egy koronggal az ábrát. A játékot az nyeri, aki hamarabb le tud takarni 2 sort vagy egy teljes oszlopot.
A korongok mágnesekkel illeszkednek a játéktáblához, így nem kell attól tartani, hogy a kis méretű darabok elvesznek.
2. Foglalkoztató kártyák fém dobozban
50 fejtörő kis fém dobozban, amit könnyen magatokkal vihettek bárhová. A feladatok több nehézségi fokban vannak, így akár 4 éves kortól is használható. A játék tartozéka egy kis ceruza is. Természetesen fiús és lányos kivitelben is készült.
3. Sudoku, labirintus, pontösszekötő
Nagyon szeretem a Purple Cow dobozos játékait. Így a teljes választék megtalálható a Minett virtuális polcain. Minden doboz 50, nehezedő feladványt és egy kis ceruzát tartalmaz. Praktikusabb is talán, mint egy foglalkoztató füzet, mert a doboz hátoldala használható alátétként.
4. Djeco mini játékok
Fém doboz helyett, úgy vihettek magatokkal szórakoztató fejtörőket, mint egy pakli kártyát. Rengeteg témában a sudokutól a különbség keresésig változatos foglalkoztatók közül választhattok a következő családi nyaralásra.
5. Djeco mini utazós játékok
Ezek a kártyák annyiban térnek el az előző kategória utazós játékaitól, hogy ezeket többen kell játszani. Tökéletesen arra, hogy a családi kötelékeket erősítse. Ki emlékszik rá, hogy mi maradt ki a bőröndből? Ki veszi hamarabb észre a kártyán szereplő tárgyat, élőlényt? Vajon milyen történet kerekedik útközben a kártyán szereplő képek segítségével? Ha nincs ötleted a barkochbához, ahhoz is kaphatsz segítséget.
Nézz körül további ötletekért a webáruházban és válassz képernyőmentes úti játékot a következő családi nyaralásra vagy bízd rám és összeállítom nektek a tökéletes úti foglalkoztató csomagot!