Rövid összefoglaló a türelmetleneknek: Egy kis előkészítéssel nyugodtan lehet autós utat tenni a gyerekekkel anélkül, hogy egész idő alatt a mobiltelefon vagy a táblagép elé ültetnénk őket.
Meglátod, még élvezni is fogjátok, és mindenki alig várja majd a következő utat. Mindössze annyit kell tenned, hogy különlegessé tedd ezt a napot a gyerekeid számára
Készíts be:
- Játéktálcát, hogy semmi ne tudjon lepotyogni
- Játékokat, amelyeket a gyerekek egyedül is játszhatnak
- Autós játékokat az egész család számára
- Bluetooth-os gyermekfejhallgatót hangoskönyvekkel és/vagy zenével
- Rágcsálnivalókat, innivalót
Elég gyorsan rosszul leszek a kocsi hátsó ülésén. Ezért a jó elsősegélycsomag mellé már korán ki kellett találnom valamit, hogy a gyerekek minél tovább legyenek boldogok egyedül, vagy hogy legalább elölről tudjak valamit tenni az unatkozás ellen.
Eláruljam, mire jöttem rá az évek alatt? Ebben a cikkben a nagymamához vezető úton és autós kirándulásokon kipróbált és bevált ötleteket találsz.
ELŐKÉSZÍTÉSI tippek hosszú autós utazásokhoz gyerekekkel
1. Tedd különlegessé az utazás napját
Tudom, hogy te is előre stresszelsz már napokkal indulás előtt. Hiszen pontosan ismered a szokásos forgatókönyvet. Még el sem hagyjátok a várost, mikor először elhangzik az "ott vagyunk már" kérdés. 5 faluval arrébb pedig már tucatszor összekaptak valamin egymással a gyerekek. Ettől ideges leszel, és apát is zavarja a vezetésben.
Könnyítsd meg a dolgodat. Készítsd fel a gyerekeket arra, hogy micsoda mókás nap vár rájuk. Együtt lesz az egész család, lehet beszélgetni, játszani, énekelni útközben, klassz helyeken fogtok megállni pihenni. Sőt van egy szuper ajándékod is nekik: egy táska telis-tele meglepetésekkel. És a legjobb az egészben, hogy este már találkoztok a nagyival is, láthatjátok a tengert...
Triviálisnak hangzik, de óriási különbséget jelent, ha ezt indulás előtt átbeszélitek.
2. Hogyan készítheted fel gyermekeidet az unalmas autós utazásra?
Ismered az érzést, amikor a váróteremben ülve azon tűnődsz, hogy mikor hívnak végre? Számoltad már meg, hányan vannak még előtted? Ez egy kicsit megkönnyítette a várakozást? Ugyanígy van ez a gyerekekkel is.
Beszéld meg velük előzetesen, hogy mire számíthatnak (és mit vársz tőlük te).
Mondd el nekik, hogy sokat fogtok az autóban ülni. Tudod, hogy hosszú ideig egy helyben ücsörögni nem könnyű, éppen ezért meg fogtok állni, hogy mozogjatok kicsit. Nyomtasd ki egy térképen az útvonalat és jelöld be rajta a megállókat, hogy követni tudják, merre jártok éppen.
Megkérdezheted őket, hogy mit szeretnének csinálni az autóban. Biztosan lesznek ötleteik.
Ha ismerik a napi menetrendet, jobban fel tudják mérni, mi vár rájuk útközben.
3. Hogyan ne ejtsék el a gyerekek a dolgokat az autóban?
Előhalászni a padlóra leejtett dolgokat a nem csak bosszantó, de ha egyedül vezetsz, túlságosan veszélyes is. Már erre is van megoldás!
Mégpedig a játéktálca. Ezt az okos, kis térdre fektethető asztalkát kimondottan az autós utazáskhoz fejlesztették ki. Természetesen az autósüléshez rögzíthető, hogy ne csúszkáljon el. Az asztalka minden oldalán van egy kis perem, így még a kisautók vagy zsírktérák sem gurulnak le róla minden kanyarban. Az oldalsó zsebekbe tollakat és egyéb kincseket tehetnek a gyerekek.
A kedvelt hátsó ülésrendezők csak félig-meddig hasznosak a gyerekek számára. rendkívül praktikus, hogy a kulacstól a játékokig elfér benne minden, amire útközben szükség lehet. Ugyanakkor a kisebb gyerekek, akik autósülésbe vannak bekötve, nem érik el egyedül. Nekik maximum a tablettartó rész hasznos, ha engeded a gyerekeket mesét nézni az utazás alatt. Szóval 5 éves kortól tudjátok igazán kihasználni ezt az autós tárolót.
4. Tedd a játékokat egy meglepetés táskába
A meglepetés táska, amit már említettem, vagy apró játékokat, rágcsálnivalókat vagy utalványokat tartalmaz (amelyeket azonnal be lehet váltani - pl. te döntesz a következő dalról,te választod ki a következő játékot, ehetsz egy nasit...)
Számos lehetőséged van arra, hogy hogyan csomagolod a zsákokat, és mi kerül bele valójában. Odaadhatod induláskor azonnal, hogy felfedezzék a benne rejlő kincseket, vagy csak amikor elkezdenek nyüglődni. Az út hosszától függően hozhatsz olyan szabályt, hogy óránként vagy bizonyos megtett kilométer után vehetnek is egy játékot a táskából.
5. Milyen rágcsálnivalók jöhetnek szóba az autóban utazó gyermekek számára?
A rágcsálnivalók nemcsak az éhség csillapítására, hanem az unalom enyhítésére is remek szórakozást nyújtanak a gyerekeknek az autóban. Az uzsonnás táska mindig az első dolog, ami előkerül indulás után.
Ahhoz, hogy gyermekedet minél tovább leköthesd, a rágcsálnivalóknak olyanoknak kell lenniük, hogy gyermeked
- maga is meg tudja enni őket,
- a lehető legkisebbek legyenek,
- ne legyenek bonyolultak.
Ügyelj arra, hogy legyen benne néhány olyan különleges dolog, amit a gyermekeid nem esznek gyakran. Az uzsonnás táskában nálunk mindig van gyümölcs és zöldség (mini sárgarépa, mini uborka, paradicsom, áfonya, szőlő, alma stb.). Az autóban érdemes olyan a snacktartókat használni, amelyekből semmi sem gurulhat ki.
Sokan veszélyesnek tartják az autóban való étkezést a félrenyelés veszélye miatt, ami teljesen érthető aggodalom. A csemegézést kössétek össze a megállókkal. Ez is jó motiváció lehet, hogy kibírják a gyerekek a következő etapig valami különleges nasi érdekében.
6. Kell-e előre megtervezni a szüneteket, ha gyerekekkel autózol?
Biztos előfordult már veletek is, hogy mindenki éhes és pisilnie kell, de nincs a közelben pihenőhely.
Gyerekekkel - és éhes apukákkal - elég gyorsan változhat a hangulat. Mielőtt tehát elindulsz, nézd meg a lehetséges pihenőhelyeket. Külföldön különösen érdemes előre tájékozódni:
- Tervezz 2 óránként egy szünetet
- Tervezz elég időt a szünetekre, hogy a gyerekek le tudják dolgozni az energiájukat.
- Keress érdekes helyeket (egy tó, egy kastély, egy város).
- Vagy keress játszótérrel rendelkező pihenőhelyeket.
Extra tipp: Pakolj be néhány aszfaltkrétát is, azzal mindig gyorsan rajzolhatsz néhány ugróiskolát útközben, rajzolhatsz szigeteket a szigetugráláshoz, és ha a gyerekeid olyanok, mint az enyémek, gyorsan lesz néhány saját ötletük, amivel a pihenő alatt játszhatnak.
7. Melyik a legjobb időpont a hosszú autóutakra való induláshoz gyermekekkel?
Sokan vallják, hogy röviddel lefekvés előtt kell elindulni, mert sok (kisebb) gyermek ekkor átalussza az utazást.
Lehet, hogy a gyerekek ilyenkor valóban tudnak aludni az autóban, viszont a felnőtteknek kimerítő az éjszakai utazás. Ráadásul érkezéskor a gyerekek kipihentek, ti viszont hulla fáradtak vagytok. Így az első napnak szinte lőttek.
A déli indulás azért nem működik jól mindenkinél, mert a gyerekek annyira izgatottak az utazás miatt, hogy egyáltalán nem alszanak, és annál morcosabbak lesznek.
Sajnos nincsen kezemben a Szent Grál, így nem tudom az egyetemes igazságot. Mivel minden gyerek más, mindenkinek magának kell kitapasztalni, hogy neki mi válik be.
Érdemes például úgy elindulni, hogy kb. 2 óra autózás után tartotok egy ebédszünetet. Addig a gyerekek még jó hangulatban vannak, utána pedig jól kimerülnek.
-------
nyitókép: Image by DCStudio on Freepik