Az első és legfontosabb lépés a pakoláshoz: a tervezés
Alaposan gondold végig az utazásodat. Ismerkedj meg a célország vagy város klímájával, nézd meg az időjárás-jelentést. Ezen kívül vedd számításba azt is, hogy milyen tevékenységeket szeretnél majd végezni az utazásod során, és arra milyen helyszínen kerül majd sor. Ezek figyelembevételével válaszd ki magadnak a bepakolandó ruházatokat, hiszen nem mindegy, hogy túrázás vagy színházlátogatás van tervben.
Számolj az utazás időtartamával is, ezért a kézipoggyászodban vigyél fel olyan dolgokat, amivel elütheted az időt, és természetesen nem számít szúró- vagy vágófegyvernek. Azzal, ha felviszed a gépre a laptopodat vagy a fényképezőgépeket, megóvhatod ezeket a holmikat az esetleges káresettől is.
A listaírás egy hasznos dolog, ne félj tőle!
A kevésbé szervezettebb emberek számára a listaírás egy felesleges nyűg lehet, azonban tartsd szem előtt, hogy ezzel a módszerrel jelentős mértékben csökkentheted a pakolás okozta stresszt, ráadásul így nagy valószínűséggel nem hagysz otthon semmi lényegeset. Ha a listaírás nem része a napi rutinodnak, legalább az utazás tervezési fázisában használd, majd a pakolásnál kipipálhatod a már bekerült tételeket. Ha feledékeny vagy, még azt is felírhatod, hogy pontosan mit hová tettél.
Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket:
-
Biztosítanak ágyneműt és törölközőt a szálláson?
-
Még ha nem is mondanak hűvös időt, tettél be a biztonság kedvéért egy váltás meleg viselet és esernyőt vagy esőkabátot?
-
Szedsz valamilyen gyógyszert, amire szükséged lehet? Vagy ha ott megbetegszel, tudod mivel kezelni a problémát?
-
Milyen piperetermékekre lesz szükséged?
Ha végeztél ezekkel, menj végig fejben az utazás egyes lépésein attól a pillanattól kezdve, hogy elhagytad a lakásod egészen addig a pillanatig, míg megérkezel a szállásra. Nézd át még egyszer a listádat, és gondold végig, hogy vajon minden felírt dologra szükséged van-e.
A poggyászválasztás
Ha a csomagolásról van szó, a megfelelő poggyász kiválasztása döntő fontosságú. Elsősorban meg kell határoznod az utazásod típusát, célját. Hátizsákkal járod majd be a környék kisebb-nagyobb településeit? Csak pihenős, tengerparti nyaralást tervezel? Túrázni mész? Esetleg üzleti útra?
Mindegy, melyikről van szó, fontos, hogy olyan jellegű poggyászt válassz, ami könnyen felismerhető. A kétszázadik fekete bőrönd elég nehezen azonosítható a reptéren vagy egy busz csomagtartójában. Vásárláskor éppen ezért érdemes egy könnyen felismerhető színű vagy mintájú poggyászt választani. Természetesen a csomagod súlyáról se feledkezz meg.
A gurulós bőrönd megfelelő választás lehet, ha azt nem kell sokat emelgetni, illetve járdán vagy burkolt úton fogsz közlekedni. Akkor, ha fontos számodra a csomagod mobilitása, válassz inkább egy minőségi háttámlával rendelkező hátizsákot. Bármi mellett is dönts, mindig győződj meg a minőségről, és ne vigyél magaddal olyan táskát, ami már a végét járja. Nincs annál kellemetlenebb, amikor eltörik a bőrönd húzókája vagy elszakad a hátizsák pántja.
Tényleg szükséged lesz rá?
A minimalista pakolás minden utazás alapja. Természetesen nem azt mondom, hogy ki kell pakolnod az egyetlen vastag kabátot, de vajon tényleg szükséged van arra a harmadik cuki felsőre? Nem elég csak kettő belőle? Szinte mindenki a szükségesnél több dolgot pakol. Ez egyfajta elemi ösztön, mert attól félünk, hogy a kellemes időtöltés alatt valamiből hiányt fogunk szenvedni. Ez a félelem azonban nem reális, biztos vagyok benne, hogy meglesz a harmadik cuki felső nélkül is. Ráadásul így több helyed lesz az új dolgok és szuvenírek vásárlására.
Mielőtt bármit a bőröndbe pakolnál, érdemes magadtól megkérdezni, hogy vajon tényleg szükséged van-e rá.
Tekerd fel a ruháidat, mert így sokkal jobban elférsz!
A ruhák feltekerése egy klasszikus utazós taktika, érdemes alkalmazni, hiszen így több helyet takaríthatsz meg, mint a sima hajtogatás esetében. A nadrág, a szoknya, a póló és a pulóver kimondottan alkalmas erre, de csak akkor, ha nem kényes anyagból készült.
A pakolás során az ingeket mindig lapos, felhajtott és fekvő gallérral hajtogasd egymásba. A kényesebb nadrágok szétterítve kerüljenek a kofferbe, majd a szárukat a csomagolás befejeztével hajtsd a többi ruha felé. ezzel elkerve a gyűrődéseket.
A blézerekkel, zakókkal még figyelmesebben kell eljárni. Először gombold be őket, majd a vállrészt és az ujjakat tömd ki egy pólóval. Csak ezt követően hajtsd őket össze. A gallért hajtsd felfelé. Ha ez megvan, pakold a bőrönd tetejére a blézereket és a zakókat, végül takard le őket egy nagyobb törölközővel.
A világos ruhákat mindig kifordítva pakold be.
A hely kihasználása miatt ajánlatos zoknikat pakolni a cipőkbe. Hasznos módszer lehet még a vákuum zacskók vagy a kompressziós táskák alkalmazása.
A cipőket mindig külön vászon- vagy nejlonzacskóba pakold, és talpakkal kifelé helyezd el a táskád aljára. Ha meg szeretnéd óvni a sarkakat a karcolástól, húzz a cipőkre egy zoknit. A további nehezebb dolgaidat a lábbelik mellé, szintén a bőrönd legaljára érdemes pakolni. Ilyen lehet például a neszesszer vagy a könyvek. Ajánlatos a neszesszer tartalmát utazásra tervezett miniflakonos termékekből összeállítani.
Ha gurulós bőröndöd van, akkor a kerekek közelébe helyezd el a legnehezebb, de természetesen nem törékeny tárgyakat, így amikor húzni kezded a csomagodat, a dolgaid nem csúsznak lejjebb. A törékeny holmikat a koffer közepére helyezd el, lehetőleg valamilyen ruhaanyag közé, így gurulás közben védve lesznek a rázkódástól.
A legfontosabb: a dokumentumok
Attól még nem dől össze a világ, ha otthon felejted a töltődet vagy a kedvenc táskádat, de ha valamilyen identitást igazoló irat marad otthon, az már komoly kellemetlenséget tud okozni. Az első és legfontosabb teendőd ezzel kapcsolatban, hogy ellenőrzöd, a személyid vagy az útleveled nem járt-e le, illetve mennyi idő van a lejárati ideig, hiszen egyes országokba utazáskor ezt is ellenőrzik. Ezt már akkor érdemes megtenni, amikor megveszed magadnak a jegyet.
Mindenképp készíts magadnak egy scannelt másolatot a dokumentumaidról, és azokat küldd el magadnak emailben, így ha megtörténik a legrosszabb, legalább tudsz valamihez nyúlni
Egyéb biztonsági intézkedések
Ha mindent sikeresen bepakolták és semmit nem hagytál otthon, akkor már csak abban érdemes reménykedned, hogy a csomagod nem veszik el vagy nem lopják el. Ha teheted, minden nagyobb értéket tartsd magadnál, így állandóan szemmel tarthatod azokat. Egy laptop, egy fényképezőgép elvesztése komoly anyagi érvágás, nem érdemes megreszkíroznod. Persze ezt nem minden esetben lehet megoldani, ezért ajánlott biztosítást kötnöd nem csak a saját és családod egészségére, de az ingóságaidra is. Bármilyen anyagi kellemetlenség történjen veled az utazás során, a biztosító így köteles lesz azt megtéríteni számodra.
Egy utazás során az egyik legnagyobb kellemetlenséget a pakolás jelenti, de ha alaposan felkészülsz rá és egy terv mentén haladsz, akkor a lehető legtöbbet hozhatod ki a helyzetből.
