Vannak, akik belföldre, mások a határainkon túlra igyekeznek. Sokan választják a tikkasztó hőségben a strandokat, a vízparti üdülőhelyeket, de persze vannak olyan családok is, akik a nyári hónapokban is a hegyekbe vágynak. Akadnak szép számmal, akiknek az igazi kikapcsolódást a vidék csendje és nyugalma jelenti, míg mások a nagyvárosi forgatagban érzik igazán otthon magukat.
Egy valami azonban közös bennünk: a nyaralás alatt is a lehető legnagyobb biztonságban szeretnénk tudni csemetéinket.
Nyaralni készül a család? - így tudhatod nagyobb biztonságban csemetédet!
Mit tehetünk a legkisebb családtagok védelméért? Hogyan kerülhetjük el, vagy legalábbis csökkenthetjük a rájuk leselkedő veszélyeket? Hogyan lehetnek biztonságban a strandon, az autóban, vagy a rendezvények, fesztiválok ideje alatt?
Nézzük csak!
1. Az autóban
Mivel nyáron jóval nagyobb a forgalom az utakon, ha lehet, még körültekintőbbnek kell lennünk, ha autóba ülünk. Pláne akkor, ha gyermekek is vannak az útitársaink között. Az anya öle, a felnőttekre tervezett biztonsági öv egyáltalán nem alkalmas arra, hogy egy ütközés vagy egy hirtelen fékezés esetén kellő védelmet nyújtson. Belegondolni is borzalom, milyen súlyos sérülések adódhatnak, ha hiányzik a megfelelő védelem!
Ahhoz, hogy a legkisebb családtagokat is biztonságban tudhassuk, elengedhetetlen a gyermekek súlyához és életkorához igazodó gyermekbiztonsági rendszer beszerzése. A választás a bőséges kínálat miatt nem is olyan könnyű, ám egyszerűbbé válhat, ha még a vásárlást megelőzően átnézzük az autós biztonsági gyermekülések teszteredményeit. Ilyen például az ADAC és az ÖAMTC. Ezek nem csupán a biztonságról, hanem a kialakításról, a káros anyag tartalomról, a tisztíthatóságról is fontos információkat adnak az érdeklődőknek.
A bevizsgált, előírásoknak megfelelő autós gyermekülés azonban önmagában kevés. Ahhoz, hogy kellő védelmet nyújtson, elengedhetetlen a megfelelő rögzítés, az elég szorosra húzott öv, akkor is, ha gyerkőcök kézzel-lábbal tiltakoznak ellene. Figyelemelterelésnek pedig jól jöhet a játék. Arra azonban mindenképp figyeljünk, csak puha darabok kerüljenek az apró kezekbe. Hiszen az éles, hegyes, kemény játékok komoly sérüléseket is okozhatnak egy esetleges karambol vagy satufékezés esetén.
2. Tömegben
Azt hiszem, kevés lélek őrlőbb helyzet létezik egy szülő számára, mint amikor gyermeke eltűnik a szeme elől. A legkisebb apróságok gyakran még a saját vezetéknevüket, lakcímüket sem tudják, nemhogy a hozzátartozóik telefonszámát.
Épp ezért kifejezetten hasznos lehet, ha a strandon, városnézés során vagy egy fesztivál, nagy tömegeket megmozgató gyermekprogram alatt gyermekeink folyamatosan maguknál hordják elérhetőségeinket. A csuklóra helyezhető információs karszalagok – rajta a szülők elérhetőségeivel – hatalmas segítséget jelenthetnek akkor, ha a gyerkőcök esetleg elkeverednének a tömegben.
3. Vízparton
Ha nyár, akkor az a legtöbb családnál egyet jelent a strandolással. A strandolás elengedhetetlen kellékei között pedig szinte biztosan megtalálható az úszógumi, a matrac és a strandlabda. Jó tudni ugyanakkor, hogy ezek az úgynevezett felfújható vízijátékok – például a levegő hirtelen távozása esetén - veszélyt is jelenthetnek a kicsikre nézve. Épp ezért ezeket a termékeket csak sekély vízben is és szülői felügyelet mellett használják a kisgyermekek.
Mivel a medencék szélén, a vizes játszótereken számolni kell a csúszásveszéllyel is, - az esetleges balesetek megelőzése érdekében - jó szolgálatot tehetnek csúszásgátló kiscipők is.
Kép: https://www.instagram.com/slipstophungary/
Nem kérdés, hogy a napozószerek sem maradhat otthon, ha vízpartra vagy a strandra készül a család. Mivel a bőrre mind az UVB, mind pedig az UVA sugarak ártalmasak lehetnek. A legjobb, ha olyan készítményt választunk, amely mindkettő ellen kellő védelmet nyújt. Az UVA sugarak elleni védelmet az úgynevezett fényvédő hatékonyság jelzi, amely lehet „alacsony”, „közepes”, „erős” és „rendkívül erős”. Az UVB sugarak elleni hatékonyság fokát pedig az úgynevezett faktorszám mutatja: minél magasabb ez az érték, annyiszor hosszabb ideig maradhatunk a napon a leégés veszélye nélkül. Legalábbis, ha megfelelően használjuk a terméket: kellő mennyiséget viszünk fel a bőrfelületre, fürdés, törölközés után pedig csemetéinket ismét, alaposan bekenjük a napozószerrel.
Csupán némi odafigyelés, s legféltettebb kincseink, a gyermekeink máris nagyobb biztonságban élvezhetik a nyár adta örömöket. Vigyázzunk hát rájuk!