Én egyedül nem tudom megváltoztatni a világot, de egy követ dobhatok a vízre, hogy sok hullámot kavarjon. - Teréz anya
Mindannyian változtathatunk valamin, minden nap. Összegyűjtöttem öt népszerű dolgot, ami sokak reménye szerint változást hozhat. Olyan változásokat, amelyek egy szempillantás alatt végrehajthatók.
1. Mondj nemet a mikrogyöngyöket tartalmazó kozmetikumokra
A mikrogyöngyök 5 mm-nél kisebb szemcsék, szabad szemmel nem látható műanyagból készült apró gyöngyök, amelyek olyan kozmetikumokban találhatók, mint a fogkrémek, a test- és arcradírok.
Ezek az apró gyöngyök végül a lefolyóba és egyenesen a szennyvíztisztító telepekre kerülnek. Ezeket a telepeket azonban nem arra tervezték, hogy megbirkózzanak a mikrogyöngyökkel, így azok végül a folyóinkba és óceánjainkba kerülnek. Az állatok, például a madarak, halak és teknősök lenyelik őket, mert azt hiszik, hogy apró halikrák. Ez nemcsak káros ezekre az állatokra nézve a műanyagok szervezetükben történő felhalmozódása révén, hanem csökkenti a táplálékfelvételüket is, ami éhezéshez vezet. Ez a műanyaglánc közvetlen hatással van az emberekre is, mivel mi fogyasztjuk a műanyaggal töltött halakat.
Mit tehetsz? A legközelebbi vásárlás során nézd meg, hogy van-e az összetevők között “poli”-val, vagy “poly”-val kezdődő szó!
2. Csökkentsd a húsfogyasztást
Nap mint nap hatalmas területű erdőket irtanak ki, hogy legelővé alakítsák a szarvasmarhák számára, vagy hogy takarmányt (elsősorban kukoricát és szóját) termesszenek az állatállomány számára.
Még ha helyi húst is eszel (és nem olyan szarvasmarhát, amelyet ott nevelnek, ahol korábban brazil esőerdő volt), ezeknek a teheneknek akkor is szükségük van egy helyre, ahol legelhetnek. Növényi alapú élelmiszerekkel ugyanannak a földterületnek csak egy kis töredékét használva tudunk boldogulni, a többit pedig visszaadhatjuk a vadon élő állatok élőhelyének!
Tudtad, hogy körülbelül 14.000 liter vízre van szükség egyetlen kiló marhahús előállításához, szemben az egy kiló gabona előállításához szükséges 1000 liter vízzel? Egészen megdöbbentő.
Mindennek tetejébe az állattenyésztési ipar a vezető metángáz-termelő, amely az egyik legerősebb üvegházhatású gáz, amely a globális klímaváltozást okozza.(Természetesen mindezeket cáfoló írásokat is bőven találni.)
Mit tehetsz? Csökkentsd a húsfogyasztásodat, tarts húsmentes napokat. Amikor húst veszel, akkor pedig nézd meg, honnan származik.
3 - Kerüld a pálmaolajat tartalmazó élelmiszereket
A pálmaolajat utálja a világ a legjobban, mégis ebből használunk a legtöbbet. A pálmaolaj szinte mindenhol ott van. A nyugati országokban a feldolgozott termékek közel felében megtalálható. Ezek közé a termékek közé tartoznak az olyan nassolnivalók, mint a sütik, üdítők, kekszek, csokoládétermékek, burgonyachipszek és gabonapelyhek és a legkülönfélébb kozmetikumok is.
Miért rossz a pálmaolaj? Állítólag a pálmaolaj-termelés ma már a világ egyik vezető oka az erdőirtásnak. Délkelet-Ázsiában ez a fő oka az orángutánok, az elefántok és a tigrisek élőhelyének elvesztésének. Azt is olvasni, hogy az esőerdők kiirtása új ültetvények létesítésére elegendő szén-dioxidot szabadít fel ahhoz, hogy jelentős hatást gyakoroljon a globális éghajlatra, így a pálmaolaj az ember által okozott éghajlatváltozás egyik fő okozója.
Mivel óriási mennyiségű pálmaolajra van szükség, gazdasági szempontból mindenesetre nem lenne fenntartható lecserélni. Ez a legnagyobb hozamú növényi olaj, és nincs is alternatívája: „Bármi mással helyettesítenék, az csak még rosszabb lenne” – olvasható a HVG cikkében. Egyes termékek csomagolásán találkozhatunk a fenntartható gazdálkodásból származó pálmaolaj felirattal. A szakértő szerint ez is inkább a zöldre mosás egyik példája.
Mit tehetsz? A kép persze most sem fekete vagy fehér. A kulcsszó szerintem a mértékletesség.
4 - Ne vegyél vadon élő állatok részeiből készült ajándéktárgyakat
Ez sokkal gyakoribb jelenség, mint gondolnád. Csillaghalak, szárított csikóhalak, aligátorfejek, korallok, tengeri kagylók, tengeri teknősök páncéljai... és a lista folytatható.
Ezek mind a turizmus áldozatai. Mindannyian szeretnénk valamit hazavinni a nyaralásunkból, nem igaz? De az a korall, a tengeri csillag és a kis gömbhal egy madzagon valaha az óceánban élt. Ahhoz, hogy hazavihessük őket szuvenírként, valakinek ki kellett vennie őket az óceánból és meg kellett ölnie.
Még ha egyes termékeket már "hallottként" gyűjtöttek is be, a vásárlás még nagyobb keresletet teremt. Az élő dolgokat végül megölik, hogy kielégítsék ezt a keresletet. Még az üres kagylóknak is van valami célja az óceánban. Amikor az állat meghal, a héjukat más állatok, például a remeterákok használják menedékként. Ha ezeket elvesszük, akkor az egyetlen lakhatási forrásukat vesszük el!
Még ha néhány ilyen ajándéktárgyat nem is illegális megvásárolni más országokban, a saját országba való hazahozataluk illegális lehet. Sok fejfájástól kímélheted meg magad, ha nem támogatod az ilyen jelegű ajándéktárgyak előállítását. És persze, csak azért, mert legális, még nem jelenti azt, hogy helyes is!
Mit tehetsz? Ne dőlj be a cápa/medvefog nyaklánc trendnek! A vadon élő állatok bármely részéből készült termékek vásárlása - a csontoktól kezdve a bőrön át a szőrméig és a tollakig - egyszerűen csak nagyobb keresletet teremt, és az állatok leöléséhez vezet.
Nem azt mondom, hogy ezeket a javaslatokat mindenképpen követned kell. Azt te is tudod, hogy csak egy kicsit változtatsz minden nap, hosszú távon SOKAT segítesz. A minden nap meghozott apró döntéseiddel segíthetsz megvédeni a világ élőhelyeit és a vadon élő állatokat. Ha érdekel a környezet védelme, akkor tudsz és fogsz is változtatni.
5. Reduce, reuse, recycle - Szemetelj kevesebbet!
A fogyasztási cikkek gyártása energiát és természeti erőforrásokat használ, valamint hulladékot és szennyezést okoz. Ha kevesebbet fogyasztunk, kevesebb természeti erőforrásra van szükségünk, és kevesebb hulladékot termelünk. Egyes hulladékok, mint például a műanyag zacskók és palackok, a vadonban és az óceánokban találhatók, ami negatív következményekkel jár a veszélyeztetett fajokra és más állatokra nézve. Csökkentsd vagy szüntesd meg az egyszer használatos műanyagok használatát, mivel ezeket nehéz újrahasznosítani, és évtizedekig megmaradnak a környezetben.
Ne dobd ki, ha még használható! Ha vannak nem kívánt könyveid, játékaid, ruháid vagy más, jó állapotban lévő tárgyaid, fontold meg, hogy jótékony célra adod őket ahelyett, hogy a szemétbe dobnád.
Kerüld az eldobható termékeket és a túlzottan nagy csomagolást igénylő termékeket!. Nézz utána, hogy mi az, ami újrahasznosítható. Gyűjtsd össze az olyan mindennapi tárgyakat, mint az alumíniumdobozok, az üveg- és műanyag edények, valamint a karton- és papírtermékek és vidd el szelektív hulladéklerakóhoz, ha a lakóhelyeden még nem megoldott az ilyen jellegű hulladék elszállítása. Az elektronikai cikkeket, akkumulátorokat és más potenciálisan veszélyes anyagokat olyan gyűjtőközpontokban kell leadni, amelyek megfelelően tudják kezelni ezeket.
+1 Használj kevesebb vizet és energiát
----------
képek forrása:
nyitókép: @freepik
1. @andreycherkasov
2. @Racool_studio
3. tk tan képe a Pixabay -en.
4. @romeo22
5. @freepik