Ebben az útmutatóban 10 egyszerű tippet találsz az autós utazásokhoz, amelyekkel remélhetőleg a nyaralásod már attól a pillanattól elkezdődik, hogy beszállsz az autóba, nem pedig attól a pillanattól, amikor az úti célodon kiszállsz.
Az útvonal megtervezése
1. Tervezd meg, hogyan jutsz el A-ból B-be
Kezdd a Google Maps-szel - ezt a módszert használtam akkor is, amikor nekiláttam egy buszos utat megtervezni. Először írd be az úti célodat, majd az indulási pontot (győződj meg róla, hogy autós üzemmódban vagy). Nézd meg az összes különböző lehetőséget, amit a Google javasol neked és válaszd ki a legszimpatikusabbat. Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy megtudd milyen hosszú utazásra kell készülnöd és milyen városokon vezet keresztül az út.
2. Tervezd meg a megállókat
A szakemberek 2-3 óránkénti pihenőt javasolnak, hogy mind a sofőr, mind az utasok átmozgathassák a végtagjaikat és újra beinduljon a vérkeringés. Érdemes alaposabban utánanézni a lehetőségeknek. Derítsd ki, hogy az egyes városok mit kínálnak, például ételeket, látnivalókat és parkokat. Némelyikük remek megállóhely lehet ebédre, kávészünetre vagy csak a lábak kinyújtóztatására.
3. Tervezd meg a napot
Készíts egy ütemtervet, így kiszámíthatóbb a nap és a gyerekeknek is könnyebb, ha tudják, hogy több megálló is vár rájuk, ami megszakítja az unalmas autózást. Persze ez függ az út hosszától és attól is, hogy mikor indultok. Például egy horvát tengerpartra tervezett nyaralás hajnali indulással így nézhet ki.:
- Induljatok el hajnalban, ilyenkor a gyerekek még nagy valószínűséggel visszaalszanak az autóban.
- Álljatok meg reggelizni és nyújtózni egyet, a gyerekek szaladgáljanak egy jót mielőtt visszaültök a kocsiba.
- Iktassatok be egy kávészünetet, séta-futkosás. Érdemes olyan helyet választani, ahol van játszótér vagy egy kis zöld felület, ahol jót lehet játszani.
- Itt az ideje egy könnyű ebédnek. Ez egy kicsit hosszabb megálló így, jobban megtöri az utazást.
- Utolsó pisiszünet érkezés előtt.
Minett tipp: Google Maps helyett próbálj ki egy útvonaltervező alkalmazást, amiben javaslatokat kapsz arra vonatkozóan is, hol érdemes megállni például látnivaló miatt.
Az autó bepakolása
Az autó csomagtartójába az össze csomagot beszuszakolni olyan, mintha Tetris-eznél. Természetesen soha nem fér be elsőre minden és át kell értékelni, mi az amire mindenképpen szükség van és mi az, ami akár érkezéskor is beszerezhető.
4. Pakolás a csomagtartóba
Amikor elkezdesz bepakolni az autóba, a csomagtartóba először azokat a csomagokat tedd be, amiben a ruhák, tisztálkodó szerek és a strandcuccok vannak. Vagyis amire csak akkor lesz szükség, ha megérkeztek. Ha önellátó apartmanba mentek és kaját is visztek, akkor a száraz élelmiszereket és a hűtőtáskát is a csomagtartóba tedd.
Ha biciklit is visztek vagy kempingezni mentek és visztek egy csomó kempingfelszerelést a speciális bicikliszállító és tetőcsomagtartó beszerzéséről vagy bérléséről is időben kell gondoskodnod.
5. Kéznyújtásnyira
Gondold végig, hogy útközben mire lesz szükség és ezt az utastérben hogyan tudod elhelyezni. Mindenképpen készíts be innivalót mindenkinek, a gyerekeknek rágcsát (alma, keksz, müzliszelet) és játékokat. Érdemes beszerezni egy háttámlára feltehető tárolót vagy rendszerezőt, hogy a gyerek ki tudják szolgálni magukat útközben. A legtöbbnek tablettartója is van. Megoldás lehet a középső ülésre elhelyezett tárolókosár is, amiben a közös játékok vannak.
Az autó előkészítése indulás előtt
Az autót fel kell készíteni a hosszú útra, Tulajdonképpen ez a nulladik lépés. És nem elé csak megtankolni. A nagyobb biztonság érdekében nem árt egy szervizt sem beiktatni ilyenkor, hogy ne érjen meglepetés az autópálya közepén.
6. Teendők az indulás előtt
- Tankolj
- Ellenőrizd a gumiban a nyomást
- Ellenőrizd az olajszintet és a vizet
- Töltsd fel az ablaktisztító folyadékot
- Győződj meg róla, hogy minden lámpa működik
- Mosd le az autót és tisztítsd meg az ablakokat
Tippek gyerekekkel való utazáshoz
A gyerekek nagyon elvonhatják a figyelmet vezetés közben. Fontos, hogy könnyedén tudd kezelni az: "Unatkozom", "Éhes vagyok", "Szomjas vagyok" és persze "Ott vagyunk már?" kérdéskörét.
7. Készíts be gyermeked számára elérhető közelségbe
- Rágcsálnivalók (aszalt gyümölcsök, kekszek, müzliszeletek, apróra vágott friss gyümölcsök).
- Víz
- Foglalkoztató csomag
- Színezőkönyvek
- Tablet mesefilmekkel
- Kis játékok
- Esetleg egy autós játéktálca
- Szemeteszsák, hányós zacskó
- Törlőkendők (kézmosáshoz az uzsonna után)
- Takaró
- Párna
- Pulóver
8. Utazás csecsemőkkel és totyogókkal
Kisgyermekekkel vagy csecsemőkkel vezetni a legjobb esetben is fárasztó lehet. Tehát ismét minden a felkészülésről szól, de a rugalmasságról is. Az útiterv megtervezésekor alakítsd úgy, hogy az utazás a szunyókálás idejére essen. A megállókat pedig játszótér közelébe tervezd és mindenképp iktass be mozgást.
Az utastérbe ne felejtsd el a pelenkázótáskát sem bekészíteni. Ebben legyen:
- Innivaló
- Tápszer
- Bébiétel
- Pelenka
- Törlőkendő
- Pelenkázó alátét
- Csereruha
- Kis játék
- A kedvenc alvósplüss vagy rongyi
Tedd szórakoztatóvá a hosszú utat
Ez a téma külön fejezetet igényel és fogok is vele még foglalkozni.Tapasztalatom szerint az a legnagyobb kihívás a legtöbb szülő számára, hogyan tegye szórakoztatóvá az unalmas autóban ücsörgést.
9. Játékok útközben
Szerencsére vannak nagyon jó úti játékok és biztosan te is ismersz olyan szójátékokat, amihez nem kell semmi. Bár érdemes 1-2 új játékot beszerezni és azokat vagy jutalomkén beígérni, ha ügyesen kibírják a gyerekek a két megálló közötti távolságot vagy csak egyszerűen akkor bevetni, ha idő előtt elfogy a türelem.
Nézz körül otthon, mert ilyenkor bizony jól jönnek a műanyag vacakok, amik a kinder tojásokból és a gyorséttermi menükből kerültek elő. Rég elfelejtett kedvenceket is érdemes elővarázsolni.
Rosszullét útközben
10. Teendők, ha a gyermek rosszul lesz útközben
Gyerekként már az autó szagától is rosszul voltam és bizony daedalon nélkül el sem indultunk hosszabb útra. Szerencsére az én gyerekeim nem voltak hányósak a kocsiban. Egyetlen ilyen esetre emlékszem. Azóta mindig készítek be egy csomagot ilyen vészhelyzetekre.
- Papírtörlő
- Szemeteszsák
- Hányós zacskó (lehetőleg visszazárható és ne a kiflis zacskó, aminek kilyukadt már alja)
- Váltóruha
- Törölköző
- Illatosító
Megelőzésképpen indulás előtt adhatsz gyógyszert, használhatsz illóolajakat vagy akupresszúrás karkötőt. Álljatok meg gyakran, lehetőség szerint tekerd le az ablakot . Javasold gyermekednek, hogy nézelődjön ahelyett hogy mondjuk a tabletet bámulja.
A hosszú autós utazások szórakoztatóak lehetnek, és nem is olyan szörnyűek, mint gondolnád. Igen, lehetnek buktatók az út során, de váratlanul kellemes meglepetések is. Ne felejtsd el megtartani a humorérzékedet, és maradj rugalmas, sosem tudhatod, mit fedezel fel útközben.
Tetszett a cikk? Iratkozz fel a Minett heti családos hírlevelére, hogy ne maradj le a következőről és további hasznos tippeket kapj a családi utazás megtervezéséhez!